Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Logo RAAB Computer
Menu

Přehled cen internetu ve světě

Průzkum zahrnul 233 největších poskytovatelů optického internetu v 62 zemích světa.

Poznámka k textu: do seznamu byly zahrnuty nabídky domácího neomezeného internetu bez televize a telefonu.

 

Rychlost 100 Mb/s

Kvalitu internetového připojení může ovlivnit hned několik faktorů. Jsou to především: nominální rychlost tarifu, použitá technologie připojení k internetu, rušení bezdrátového přenosu signálu, zatížení sítě, nebo také kvalita navštívené webové stránky a vzdálenost od serveru.

Podle údajů portálu Speedtest.net je celosvětová průměrná rychlost kabelového internetu 70 Mb/s (prosinec 2019). Ve většině zemí (55 z 62) ale nejčastěji používána rychlost je 100 Mb/s (55 ze 62). V dnešní době tato hodnota umožňuje rychlé prohlížení stránek na několika zařízeních současně a sledování streamingových portálů v nejvyšší kvalitě 4K (UHD).

Je zajímavé, že v některých zemích, například v Polsku, Rumunsku, Francii nebo Singapuru, velcí tuzemští poskytovatelé již tak nízkou „rychlost“ nenabízejí. V Polsku a Rumunsku je minimální tarif 150 Mb/s, ve Francii – 200 Mb/s a v Singapuru – 500 Mb/s. Kdežto v zemích, jako je Tádžikistán, Turkmenistán a Vietnam, rychlost připojení 100 Mb/s není zatím dostupná širšímu okruhu zájemců.

 

Prehled cen internet 12/2019

 

Ze zkoumaných zemí nejvíce za internet s rychlostí 100 Mb/s zaplatí obyvatelé JAR. Cena takového připojení v Jižní Africe je průměrně 79 € měsíčně. A více než 62 €/měsíc utratí obyvatelé severní Evropy – Islandu a Norska.

Připojení o rychlosti 100 Mb/s, se kterým si lze pohodlně vystačit v domácnosti, si nejlevněji pořídí uživatelé ve východoevropských zemích jako je Moldavsko (8,74 €/měsíc), Rusko (6,96 €/měsíc) a Ukrajina (5,60 €/měsíc).

Pokud bychom do seznamu zahrnuli Polsko a Rumunsko s jejich „minimem“ 150 Mb/s, umístili by se na spodním místě žebříčku (10,63 €/měsíc v Polsku a 8 €/měsíc v Rumunsku).

 

Metodika

Do výzkumu byly zahrnuty 62 země, včetně největších anglicky a španělsky mluvících zemí, států skupiny G20 a zemí bývalého Sovětského svazu.

V našem výzkumu jsme zohlednili největší poskytovatelé domácího neomezeného internetu, kteří nabízejí připojení přes optická vlákna nebo nejmodernější technologie dostupné v dané zemi. Brali jsme v úvahu ceny, které platí po skončení slevové akce. Vynechali jsme balíčky složené z několika služeb, jako např. internet + televize, internet + streamingové služby atd. Do výzkumu jsme nezahrnuli menší lokální poskytovatelé služeb, kteří nabízejí internet v rámci jedné oblasti nebo několika měst. Při vypočítání částky jsme zohlednili také pronájem routeru, pokud se u nějakého poskytovatele tento poplatek objevil. Celý seznam států a dodavatelů se nachází zde.

Při převodu měn byly použité průměrné směnné kurzy podle Google Finance pro říjen a listopad 2019.

 

Autor výzkumu: Picodi.com

Hledat na webu